Polish (Poland)English (United Kingdom)

WIRTUALNY SPACER

3dwioska.jpg

Gothic Way

gw_ua.jpg

Press about the Goths

prasa.jpg

Wyszukiwarka

Tutaj jesteś: Główna

XI Biesiada archeologiczna w Masłomęczu PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Monday, 14 July 2014 13:44
There are no translations available.

POTWIERDZAMY OFICJALNIE, że ostatnie burzowo-pożarowe wydarzenia w naszym skansenie nie pokrzyżowały zupełnie naszych planów. Zgodnie z wieloletnią już tradycją zapraszamy do Wioski Gotów w Masłomęczu na XI Biesiadę archeologiczną.
NIEDZIELA - 27 LIPCA 2014 roku.
Program zamieścimy w najbliższych dniach.

 
Gotania 2014 PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Monday, 30 June 2014 13:33
There are no translations available.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Antycznej - Gotania 2014, która odbywać się będzie w Werbkowicach 4-5 lipca 2014 roku.

 
Plan filmowy w Wiosce Gotów PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Sunday, 25 May 2014 07:16
There are no translations available.

"Przedświt - Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er" - tak brzmi tytuł wyjątkowej wystawy przygotowywanej obecnie przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Niezwykle miło nam oznajmić, że sceneria Wioski Gotów w Masłomęczu posłuży ekipie filmowej przygotowującej film dla potrzeb tej ekspozycji..

Zdjęcia rozpoczną się lada dzień, w związku z czym informujemy, że we wtorek 27 maja skansen będzie nieczynny dla zwiedzających - przepraszamy za niedogodności.



Last Updated on Sunday, 25 May 2014 07:31
 
DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH - 11 maja 2014 r PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Tuesday, 06 May 2014 08:30
There are no translations available.

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH w Wiosce Gotów w Masłomęczu - 11 maja 2014 r

Wioska Gotów w Masłomęczu jest efektem realizacji kilku projektów dofinansowanych zwłaszcza ze środków pomocowych UE, realizowanych głównie przez Gminę Hrubieszów oraz organizację pozarządowe działające na jej terenie, w latach 2004-2014.

Odwiedzających przywitają: drużyna Wojów Gockich i mieszkańcy, kultywujący gockie rzemiosło i tradycje. Goście będą mogli zapoznać się z dorobkiem Gotów w wielu dziedzinach codziennego życia. Będzie również wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Masłomęcza w funkcjonowanie Wioski Gotów, można będzie również dowiedzieć się, jak zmieniało się ich życie wraz z kolejnymi etapami tworzenia wioski tematycznej i wykorzystywania środków pomocowych UE.

Zapraszamy!

 
Wioska Gotów - zwiedzanie PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Sunday, 27 April 2014 12:44
There are no translations available.

 

WIOSKA GOTÓW w Masłomęczu udostępniona zostanie zwiedzającym począwszy od 2 maja 2014 roku od godz. 10.00.
Od tej daty w godzinach 10.00-18.00 niemal codziennie możliwe będzie zwiedzanie wszystkich chat wraz z przewodnikiem, pełniącym stałą opiekę na tym miejscem.

Wszystkich pragnących odwiedzić skansen przed tą datą prosimy o cierpliwość. Wciąż bowiem trwają ostatnie prace porządkowe.
Last Updated on Sunday, 27 April 2014 12:47
 
Budujemy długi dom PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Sunday, 01 December 2013 10:18
There are no translations available.

Skansen Wioska Gotów w Masłomęczu


Zaczęło się ponad 35 lat temu. Garstka lubelskich archeologów w 1977 roku wysiadła z na przystanku PKS-u w Masłomęczu pod Hrubieszowem, rozpoczynając jednocześnie jeden z najważniejszych rozdziałów tej miejscowości w nowożytnej historii.



Ćwierć wieku wyjątkowych badań na gockim cmentarzysku, pod kierownictwem prof. Andrzeja Kokowskiego, wprowadziło Masłomęcz do literatury naukowej oraz na pierwsze strony gazet, do radio i do telewizji. Atrakcyjne zabytki archeologiczne z II-IV wieku n.e., podróżujące po europejskich muzeach oraz tajemnicze i makabryczne zwyczaje pogrzebowe w germańskiej społeczności wywodzącej się z południowej Skandynawii, sprawiły że archeologia dla regionu hrubieszowskiego stała się swoistą wizytówką oraz szansą na rozwój turystyki tematycznej.

W 2007 roku, już po zakończeniu badań na gockim cmentarzysku w Masłomęczu, na pamiątkę współpracy mieszkańców gminy z archeologami, postawiono tzw. chatę gocką – wzorowany na dawnym budownictwie obiekt nawiązujący do odkryć archeologicznych w Hrubieszowie-Podgórzu. Niedługo potem powstała wielopokoleniowa grupa rekonstrukcyjna prezentująca różne aspekty życia codziennego sprzed 1700 lat.

W 2012 roku zapadła decyzja, by Masłomęcz stał się wizytówką nie tylko gminy Hrubieszów, ale całego regionu – i tu z pomocą znów przyszły środki unijne.

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęto prace przy budowie kilku ciekawych obiektów zaplanowanych w ramach projektu pn. „Wioska Gotów w Masłomęczu” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Inwestycja zrealizowana została przez Gminę Hrubieszów, która złożyła wniosek o dofinansowanie tego pomysłu, natomiast merytoryczną i organizacyjną opiekę nad inwestycją sprawowali i nadal sprawują Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie oraz oczywiście gospodarze terenu czyli Masłomęckie Stowarzyszenie – Wioska Gotów.

Skansen Wioska Gotów – to ukoronowanie kilkuletnich starań o stworzenie ciekawej i wartościowej edukacyjnie i turystyczne oferty dla wszystkich grup wiekowych, dla szkół i indywidualnych zwiedzających nie tylko z regionu hrubieszowskiego.

Najbardziej imponującym obiektem na terenie gockiej osady jest rekonstrukcja tzw. długiego domu. Zabudowa tego typu znana jest z terenów Skandynawii. To właśnie m.in. z terenów południowej Szwecji Goci dotarli na tereny dzisiejszej Polski. Natomiast w trakcie swojej wędrówki, pod koniec II wieku dotarli do Kotliny Hrubieszowskiej. Długi dom, który powstał w Masłomęczu, nawiązuje bezpośrednio do wyników badań archeologicznych w Hrubieszowie-Podgórzu. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru budynek ten ma wymiaru ok. 10 x 20 m. Jego konstrukcja, a nawet usytuowanie względem kierunków świata nawiązują do oryginału.

Na terenie Wioski Gotów powstały również inne interesujące obiekty. Chata tkaczki to ciekawa konstrukcja póziemiankowa zagłębiona jest w grunt na głębokość 2 m. W jej wnętrzu znajduje się m.in. kompletny pionowy warsztat tkacki, na którym prezentowane będą dawne tkackie techniki.

W sąsiedztwie powstała także już chata wojownika-kupca o konstrukcji zrębowej. To tam prezentowana będzie dawna broń oraz przedmioty, które do masłomęckich Gotów trafiały jako importy z Cesarstwa rzymskiego lub ze Skandynawii.


Szczególnie ciekawa i ważna dla organizacji warsztatów i pokazów dawnego rzemiosła jest chata garncarza. Jej ściany wykonane są z plecionki obrzuconej gliną. W jej sąsiedztwie powstanie piec do wypału naczyń wzorowanych na gockich znaleziskach archeologicznych z naszego regionu.


Cały teren jest już ogrodzony płotem wyplatanym wikliną. Wszystkie wybudowane obiekty połączone zostały drewnianym traktem, a do wnętrza kompleksu prowadzić będą dwie bramy. Jedna od północy, od strony północy świetlicy, a druga – główna, znajdować się będzie w centralnym miejscu od strony południowej.


Skansen Wioska Gotów w Masłomęczu zarządzany będzie wspólnie przez Gminę Hrubieszów i Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, przy współpracy z Masłomęckim Stowarzyszeniem.

Last Updated on Sunday, 27 April 2014 08:15
 
Zagroda w krainie Gotów PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Saturday, 14 September 2013 11:23
There are no translations available.

Zagroda w krainie Gotów

Jak podają źródła antyczne (Jordanes, Getica), gocki lud Amalów pod rządami mitycznego króla Beriga, na trzech łodziach dotarł na południowe wybrzeże Bałtyku. Wydarzenia te mające miejsce w 2 połowie I wieku po Chr. były początkiem wielkiej, kilkusetletniej wędrówki Gotów przez Europę. Nowo utworzone gockie państwo, nazwano Gothiskandzą.

Kilka pokoleń później, gdy w gockiej krainie rządy sprawował król Filimer, podjęto decyzję o wędrówce plemienia na południowy-wschód do krainy Oium nad Morzem Czarnym. W trakcie tej wędrówki pierwsi goccy osadnicy dotarli do Kotliny Hrubieszowskiej, przygotowując tym samym zaplecze dla kolejnych grup ludności wiązanej w archeologii z kulturą wielbarską. Tak duże ruchy ludnościowe sprawiły, że zamieszkujące Mazowsze i zachodnią Lubelszczyznę plemiona Wandalskie (ogólnie utożsamiane w archeologii z kulturą przeworską) zmuszone były do zmiany swych siedzib. Uciekając przed nadchodzącymi z północy Gotami przebijali się przez zamieszkiwaną przez pierwszych osadników gockich krainę między Huczwą i Bugiem.

Ten wyjątkowo burzliwy epizod rozgrywał się na przełomie II/III wieku po Chr. około 160-225 r. (faza B2/C1 - C1a). Stał się on podstawą dla projektu realizowane w Kotorowie (gm. Werbkowice).

więcej...

 

 

Last Updated on Friday, 20 December 2013 18:58
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 8 of 10







Copyright © 2024 Masłomęckie Stowarzyszenie - Wioska Gotów. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.


subskrybuj RSS